15 łatwych wegetariańskich dań błyskawicznych

15 łatwych wegetariańskich dań błyskawicznych

Dowiedz się, jak gotować łatwe dania wegetariańskie w Instant Pot, korzystając z tego przewodnika dla początkujących. Ten artykuł zawiera wskazówki dotyczące gotowania Instant Pot wraz z 15 pysznymi wegetariańskimi przepisami, które ułatwiają spożywanie posiłków.

Jest tak wiele powodów, by pokochać Instant Pot. Jeśli kupujesz suchą fasolę i zboża, lubisz zupy i gulasze lub po prostu chcesz mieć trochę wolnego czasu podczas gotowania, Instant Pot prawdopodobnie ułatwi ci życie.

Co to jest garnek błyskawiczny?

W tym przewodniku używam terminu „Natychmiastowy garnek”, ale ogólnie mam na myśli elektryczny szybkowar, ponieważ istnieje wiele marek, które je produkują.

Instant Pot to coś więcej niż szybkowar. Jest to multicooker, który zawiera różne „inteligentne programy”, takie jak powolne gotowanie, utrzymywanie ciepła i smażenie. Posiada również przyciski z zaprogramowanymi programami dla fasoli, ryżu, a nawet jogurtu.

W kuchni wegetariańskiej doskonale nadaje się do gotowania podstawowych produktów spiżarni, takich jak sucha fasola i ziarna. Może również robić desery, gotować jajka i nie tylko!

Dwie miski ryżu i fasoli z Instant Pot w tle

Natychmiastowy rozmiar puli

Istnieją cztery rozmiary Instant Pot: 3-, 6-, 8- i 10-kwarty.

6-kwartowy Instant Pot jest najpopularniejszym rozmiarem i to jest ten, którego używam. Jeśli gotujesz dla rodziny składającej się z 2-4 osób, polecam garnek o pojemności 6 litrów.

Większość zup, gulaszu itp. rzadko używa garnków większych niż 6-kwartowe lub pieców holenderskich. Ponieważ nie gotujemy mięsa, garnek o pojemności 8 lub 10 litrów prawdopodobnie nie jest potrzebny.

Jednym z powodów, dla których możesz chcieć dużego garnka błyskawicznego w wegetariańskim gospodarstwie domowym, jest to, że planujesz często podwajać przepisy, zwłaszcza zupy.

Dodatkowe wyposażenie

Instant Pot jest wyposażony w wewnętrzny garnek ze stali nierdzewnej, plastikową łopatkę do ryżu, trójnóg ze stali nierdzewnej, miarkę i kolektor kondensatu.

Istnieje możliwość dokupienia wielu dodatkowych akcesoriów. Oto akcesoria, które mam i uważam za najbardziej przydatne:

 • Pokrywa frytownicy: Zmienia twój Instant Pot we frytkownicę! Jeśli masz już frytkownicę, ta pokrywa nie jest konieczna. Jedną wadą pokrywy frytownicy jest to, że w garnku błyskawicznym nie ma dużo miejsca, więc może być konieczne smażenie na powietrzu w partiach.
 • Silikonowe foremki do gryzienia jajek są niezbędnym zakupem, jeśli planujesz ugryźć jajka.
 • Silikonowe rękawice są pomocne przy podnoszeniu doniczki wewnętrznej z doniczki Instant Pot.
 • Kosz do gotowania na parze: Używam tego do gotowania na parze ziemniaków na tłuczone ziemniaki, warzywa itp. Posiada silikonowy uchwyt, który ułatwia wyjmowanie z garnka błyskawicznego.

Moje najlepsze wskazówki

Instant Pots są łatwe w użyciu, jeśli pamiętasz kilka podstawowych zasad:

 1. Jeśli używasz funkcji saute, poczekaj, aż garnek wyświetli „hot” przed dodaniem oleju. To jest moja najważniejsza wskazówka, aby uniknąć błędu wypalenia.
 2. Zdeglasować garnek, jeśli się smaży: Jest to kolejny sposób na uniknięcie błędu nagrywania. Podczas smażenia składniki, takie jak cebula, mogą przyklejać się do garnka. Dodanie zaledwie 2-3 łyżek bulionu warzywnego lub innego płynu do gotowania pod koniec smażenia (jest to znane jako usuwanie glazury) pomaga usunąć wszelkie przyklejone kawałki, które mogą się przypalić podczas procesu gotowania pod ciśnieniem.
 3. Postępuj zgodnie z instrukcjami receptury: Kiedy wiele lat temu zacząłem gotować z moim Instant Pot, byłem bardzo onieśmielony. Polecam przestrzeganie przepisów, aby zrozumieć tajniki gotowania pod ciśnieniem przed przystąpieniem do freestylu (chyba że jesteś z natury świetnym freestylerem i uwielbiasz eksperymentować, wtedy śmiało!).
Ogólny widok białej miski wypełnionej czarną fasolą obok czerwonej cebuli i niebieskiego materiału w paski

Fasola do gotowania

Instant Pot jest dostarczany z książeczką z przepisami, która zawiera tabelę z czasami gotowania zwykłych zbóż, suszonej fasoli i roślin strączkowych.

Ta broszura jest dla mnie strzałem w dziesiątkę, szczególnie w przypadku suchej fasoli. Czas gotowania fasoli różni się znacznie w zależności od wieku i wielkości fasoli. Wiele ziaren jest przechowywanych przez lata, zanim trafi na półki sklepowe, co skutkuje dłuższym czasem gotowania.

Zawsze płucz i czyść fasolę przed gotowaniem pod ciśnieniem.

Kilka uwag:

 • Sucha fasola podwaja swoją wielkość (objętość i wagę) po ugotowaniu.
 • Użyj tyle płynu, aby przykryć fasolę. Celuję w co najmniej cal płynu.
 • Użyj bulionu warzywnego i przypraw, aby nadać smak suchej fasoli
 • Przetestuj co najmniej 3 ziarna, zanim potwierdzisz, że są ugotowane
 • Jeśli fasola nie jest ugotowana, po prostu gotuj pod wysokim ciśnieniem przez kolejne 2-3 minuty. Powtórz w razie potrzeby.

Moczyć czy nie moczyć

To odwieczne pytanie dotyczące suchej fasoli w ogóle. Nie musisz moczyć fasoli przed gotowaniem jej w garnku błyskawicznym, ale z pewnością istnieją powody, dla których warto to zrobić.

Namoczona fasola generalnie gotuje się bardziej równomiernie, gotuje się szybciej i może być łatwiejsza do strawienia niż fasola nienamoczona.

Zalecam moczenie „bardziej serdecznej” fasoli, takiej jak fasola lub ciecierzyca, przez 8-12 godzin lub przez noc. Mniejsze ziarna, takie jak czarna fasola, fasola pinto, groszek czarnooki, a zwłaszcza soczewica, nie wymagają namaczania przed gotowaniem pod ciśnieniem.

Poważne jedzenie zaleca 1 łyżkę soli na litr płynu do moczenia, aby uzyskać najbardziej aromatyczną i delikatną fasolę.

Przepisy wegetariańskie dla początkujących

To są moje podstawowe, podstawowe przepisy dla początkujących Instant Pot. Wszystkie te przepisy są wegetariańskie, a większość jest wegańska (bez nabiału i bez jajek).

15 łatwych wegetariańskich przepisów błyskawicznych

Łatwe do wykonania i przyjazne dla początkujących wegetariańskie przepisy Instant Pot. Te przepisy wykorzystują zszywki ze spiżarni i są moimi ulubionymi posiłkami Instant Pot.

Masz pytania, na które nie odpowiedziałem? Zostaw komentarz poniżej lub napisz do mnie e-mail, chętnie podzielę się swoją wiedzą na temat Instant Pot.

Prowadzę również kanał na YouTube, na którym pokazuję filmy i porady dotyczące gotowania krok po kroku. Sprawdź moje filmy Instant Pot dotyczące zupy z dyni piżmowej, ryżu i fasoli oraz curry z czerwonej soczewicy.

I nie przegap tych przewodników po jedzeniu roślinnym:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *