Jak Ugotować Ryż Basmati

Jak Ugotować Ryż Basmati

Dowiedz się, jak ugotować ryż basmati, aby za każdym razem był lekki, puszysty i doskonały! Nie trzeba go płukać, odcedzać ani dodawać żadnych dodatkowych składników!

Ryż basmati posypany świeżą pietruszką.

Nauka gotowania ryżu basmati tak, aby za każdym razem wychodził idealnie, to doskonała umiejętność życiowa. W końcu jest tak wszechstronny i świetnie pasuje do tak wielu rzeczy!

Jest niesamowity z dobrym wegańskim curry lub smażonym ryżem, a nawet naszym ulubionym ryżem do wegańskiego burrito.

Oczywiście, jeśli wyjdzie papkowaty lub kleisty, może to zrujnować wspaniały posiłek.

Jest tylko kilka podstawowych rzeczy do opanowania, a będziesz profesjonalistą w przyrządzaniu idealnego puszystego, delikatnego ryżu basmati w dowolnym momencie.

Najważniejszą wskazówką jest uzyskanie odpowiedniego stosunku wody do ryżu, czyli tzw 1 szklanka ryżu basmati na 1 i ½ szklanki wody.

Jeśli nie uzyskasz właściwego stosunku, nic innego się nie liczy. Jeśli uzyskasz właściwe proporcje, jesteś na dobrej drodze do doskonale ugotowanego ryżu. To takie proste.

Mamy jeszcze kilka asów w rękawie, ale to jest najważniejsze.

Składniki, których będziesz potrzebować:

Składniki na ryż basmati.
 • 1 szklanka Ryżu Basmati
 • 1 ½ szklanki wody

Uwagi dotyczące składników

Jest nie ma potrzeby aby dodać olej, sól lub cokolwiek innego do ryżu podczas gotowania. Po ugotowaniu i spulchnieniu możesz absolutnie dodać sól, świeży sok z limonki, posiekaną kolendrę lub pietruszkę lub cokolwiek innego. Ale nie musisz go gotować z żadnymi dodatkami smakowymi.

Ryż basmati posypany świeżą pietruszką.

Jak zrobić ryż basmati

Pełną instrukcję i wymiary znajdziecie w karcie przepisu na dole wpisu. To jest podsumowanie procesu wraz ze zdjęciami procesu.

 • Dodaj ryż basmati i wodę do średniej wielkości rondla.
Woda dodana do ryżu w garnku.
 • Podgrzej na średnim ogniu, bez przykrycia.
Podgrzewanie ryżu basmati i wody w garnku.
 • Doprowadzić do delikatnego wrzenia, gdzie brzegi bulgoczą, a powierzchnia wody jest biała i pienista.
Ryż basmati i wodę zagotować w garnku.
 • Załóż szczelnie dopasowaną pokrywkę, zmniejsz ciepło do średniego poziomu.
 • Pozostaw do zaparzenia na 12 minut. Nie podnoś pokrywy!
Gotowanie ryżu basmati w garnku z pokrywką.
 • Po 12 minutach zdejmij z ognia i pozostaw pod przykryciem na 10 minut, aby odpoczęło. Nie podnoś pokrywy w tym czasie.
Ryż basmati spoczywający w garnku z pokrywką.
 • Po 10 minutach zdejmij pokrywkę.
Ugotowany ryż basmati w garnku.
 • Użyj gumowej lub drewnianej łopatki do spulchnienia ryżu.
Spulchnianie ugotowanego ryżu basmati za pomocą gumowej łopatki.

Wskazówki dotyczące idealnego ryżu Basmati

Użyj wystarczająco dużego garnka. Przygotowując 1 lub 2 szklanki ryżu, dobrze jest zrobić to w średnim rondlu (z pokrywką). Kiedy robisz 3 lub więcej filiżanek ryżu, najlepiej przenieść go do dużego garnka. Musi być dużo miejsca, aby ryż mógł się rozwinąć.

Rondel lub garnek musi mieć szczelnie dopasowaną pokrywkę. Jeśli pokrywka jest luźna, wydostaje się para i tracisz część wody.

Doprowadzić do wrzenia przed założeniem pokrywki. Gdy doprowadzisz ryż do wrzenia, powinien być odkryty. Jak tylko zacznie się gotować, dodajesz pokrywkę. Powoduje to równomierne gotowanie, ponieważ woda osiąga odpowiednią temperaturę przed otwarciem pokrywy.

Nie podnoś pokrywy, gdy jest włączona. Po założeniu pokrywy nie otwieraj jej, dopóki cała woda nie zostanie wchłonięta. Jeśli otworzysz go zbyt wcześnie, para zacznie się ulatniać, a ryż będzie nierównomiernie ugotowany.

Pozwól mu odpocząć przez 10 minut. Podczas gdy ryż odpoczywa, w rzeczywistości kończy proces gotowania. To jest niezbędne.

Puchać gumową lub drewnianą łopatką. Nie spulchniaj go widelcem, ponieważ może to spowodować pęknięcie ryżu.

Ryż basmati posypany świeżą pietruszką.

Pytania i odpowiedzi na temat ryżu Basmati

A co z płukaniem ryżu? Nie ma potrzeby płukania ryżu, jeśli kupiłeś ryż w zapieczętowanym opakowaniu z supermarketu. W rzeczywistości płukanie może spowodować, że ryż stanie się gumowaty. Jeśli ty musieć ryż przepłucz (ze względów higienicznych, jeśli nie kupiłeś go w zapieczętowanym opakowaniu ze sklepu spożywczego) wtedy możesz zredukować ilość wody w przepisie o 2 łyżki.

Jak należy przechowywać ryż basmati? Przechowuj ugotowany ryż basmati w zamkniętym pojemniku w lodówce przez 4-5 dni.

Czy można zamrozić ryż basmati? Zamraża bardzo dobrze do 3 miesięcy. Możesz go zamrozić w bezpiecznym pojemniku do zamrażania. Nie musisz go też rozmrażać! Po prostu podgrzej go bezpośrednio z zamrożonego w kuchence mikrofalowej. Jeśli jest trochę suche, wymieszaj z odrobiną wody.

Drewniana łyżka ryżu basmati.

Wegańskie Curry Do Podawania Z Ryżem Basmati

 1. Wegańska Chana Masala
 2. Wegańskie curry z kalafiora
 3. Wegańskie curry katsu
 4. Wegańska Tikka Masala
 5. Wegański Kurczak Maślany
 6. Tajskie curry z dyni

Zrobiłeś ten przepis? Pamiętaj, aby zostawić komentarz i ocenę poniżej!

Ryż basmati ze świeżą pietruszką w czarnej misce.

Ryż basmati

Dowiedz się, jak ugotować ryż basmati, aby za każdym razem był lekki, puszysty i doskonały! Nie trzeba go płukać, odcedzać ani dodawać żadnych dodatkowych składników!

Wydrukować
Szpilka
Wskaźnik

Kurs: Przystawka

Kuchnia jako sposób gotowania: indyjski, bliskowschodni

Dieta: Wegańskie

Czas przygotowania: 1 minuta

Czas gotowania: 15 minuty

Czas odpoczynku: 10 minuty

Czas całkowity: 26 minuty

Porcje: 4

Kalorie: 169kcal

Zapobiegaj ściemnieniu ekranu

Instrukcje

 • Dodaj ryż basmati i wodę do średniej wielkości rondla. Podgrzej na średnim ogniu, bez przykrycia.

 • Doprowadź do wrzenia, aby brzegi bulgotały, a powierzchnia wody była biała i spieniona.

 • Umieść ciasno dopasowaną pokrywkę i zmniejsz ciepło do średniego poziomu. Pozostaw do zaparzenia na 12 minut. Nie podnoś pokrywy!

 • Po 12 minutach zdejmij z ognia i pozostaw pod przykryciem na 10 minut, aby odpoczęło. Nie podnoś pokrywy w tym czasie.

 • Po 10 minutach zdejmij pokrywkę. Użyj gumowej lub drewnianej łopatki do spulchnienia ryżu.

Notatki

 1. Aromaty: Nie ma potrzeby dodawania oleju, soli ani niczego innego do ryżu podczas gotowania. Po ugotowaniu i spulchnieniu możesz absolutnie dodać sól, świeży sok z limonki, posiekaną kolendrę lub pietruszkę lub cokolwiek innego. Ale nie musisz go gotować z żadnymi dodatkami smakowymi.
 2. Ryżu nie trzeba płukać – jeśli kupiłeś ryż w zapieczętowanym opakowaniu z supermarketu, nie ma potrzeby go płukać. W rzeczywistości płukanie może spowodować, że ryż stanie się gumowaty. Jeśli musisz wypłukać ryż (ze względów higienicznych, jeśli nie kupiłeś go w zapieczętowanym opakowaniu ze sklepu spożywczego), możesz zmniejszyć ilość wody w przepisie o 2 łyżki.
 3. Przechowywanie: Przechowuj ugotowany ryż w szczelnym pojemniku w lodówce przez 4-5 dni.
 4. Zamrażanie: Zamraża bardzo dobrze do 3 miesięcy. Możesz go zamrozić w bezpiecznym pojemniku do zamrażania. Nie trzeba go również rozmrażać i można go po prostu podgrzać bezpośrednio z zamrożonego w kuchence mikrofalowej. Jeśli jest trochę suche, wymieszaj z odrobiną wody.

Odżywianie

Porcja: 1Podawać | Kalorie: 169kcal | Węglowodany: 37G | Białko: 3G | Tłuszcz: 0,3G | Tłuszcz nasycony: 0,1G | Tłuszcz wielonienasycony: 0,1G | Tłuszcz jednonienasycony: 0,1G | Sód: 7mg | Potas: 53mg | Błonnik: 1G | Cukier: 0,1G | Wapń: 16mg | Żelazo: 0,4mg

ZROBIŁEŚ TEN PRZEPIS? Oceń i zostaw swoją opinię w sekcji komentarzy poniżej lub oznacz @lovingitvegan na Instagramie i hashtag #lovingitvegan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *